Forum Zwierzaki Strona Główna

 Kupno węża

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Patrycja
Terrarysta
Terrarysta


Dołączył: 14 Lip 2008
Posty: 51
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/12
Skąd: skądś
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 10:10, 15 Lip 2008    Temat postu: Kupno węża

Ostatnimi czasy hodowla zwierząt egzotycznych takich jak węże zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników. W tym temacie postaram się pomóc osobom które chciałby by zakupić swojego pierwszego węża.

Jaki gatunek będzie najodpowiedniejszy?
To na jaki gatunek się zdecydujemy ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim powinniśmy poczytać na temat tego gatunku który nas interesuje i sprawdzić czy będziemy mu w stanie zapewnić odpowiednie warunki życiowe. Pamiętajmy, że nie wszystkie węże nadają się dla początkujących gdyż mają różne wymagania bytowe (temperatura, wilgotność, wielkość terrarium i jego typ) czy żywieniowe (preferowany pokarm jest różny poczynając od gryzoni, ptaków, jaszczurek, żab, owadów na jajach kończąc). Zaczynając przygodę z wężami nie powinniśmy się kierować tylko i wyłącznie wyglądem zwierzęcia. Bardzo często się zdarza, że najładniejsze są zarazem najbardziej wymagającymi. Jednakże istnieje tyle gatunków węży, że nie powinniśmy mieć problemu z pogodzeniem tych dwóch spraw i wybraniem takiego który będzie zarówno ładny jak i polecany początkującym. Pamiętajmy również o tym, że węże nie należą do zwierząt do przytulania czy zabawy.

Polecane dla początkujących:
- Pantherophis guttatus (wąż zbożowy),
- Pantherophis emoryi (wąż preriowy),
- Lamprophis fulliginosus (wąż mahoniowy),
- Lampropeltis getula ssp. (wąż królewski),
- Lampropeltis triangulum ssp. (wąż mleczny),
- Boa constrictor (boa dusiciel),
- Python regius (pyton królewski),
i inne podgatunki z wyżej wymienionych.

Dusiciel czy właściwy?
Decydując się na kupno węża stajemy przed wyborem pomiędzy dusicielem a wężem właściwymi. Przedstawię tu krótką charakterystykę obu rodzajów odnosząc się do tych najpopularniejszych w handlu:

Dusiciele :
* Są znacznie większe od węży właściwych,
* Z racji tego, że są większe potrzebują większej ilości pokarmu,
* Najczęściej są mniej aktywne od węży właściwych,
* Ich obsługa jest znacznie trudniejsza od węży właściwych,
* Z racji swoich rozmiarów stwarzają większe niebezpieczeństwo (np.. w przypadku ugryzienia),
* Potrzebują znacznie większych terrariów
Właściwe :
* Są mniejsze od dusicieli,
* Potrzebują mniejszej ilości pokarmu i mniejszego terrarium,
* Ich obsługa jest łatwiejsza,
* Są bardziej aktywne od dusicieli,
* Większy wybór jeśli chodzi o kolorystykę

Patrząc na powyższe porównania można by stwierdzić, że węże właściwe są częściej kupowane przez terrarystów gdyż sprawiają mniej kłopotów. W rzeczywistości jednak zarówno dusiciele jak i właściwe są tak samo popularne bo tak naprawdę każdego pociąga i intryguje coś innego i tak jedni chcą mieć małego kolorowego wężyka a inni dużego mniej lub bardziej kolorowego.

Pamiętajmy również, że wszystkie dusiciele podlegają ochronie gatunkowej co oznacza, że na ich posiadanie powinniśmy mieć określone dokumenty które powinniśmy złożyć w urzędzie naszego miasta do 14 dni po zakupie węża w celu jego rejestracji. Jeśli tego nie zrobimy posiadane przez nas zwierzę będzie u nas nielegalne co wiążę się z przykrymi konsekwencjami.

Młody czy dorosły?
Decydując się na kupno węża stajemy przed kolejnym dylematem, czy kupić młodego czy dorosłego. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy które przedstawię poniżej :

Młody:
+ mamy możliwość obserwowania jak wężyk dorasta i z małej sznurówki staje się dorosłym wężem,
+ młode wężyki są znacznie tańsze od dorosłych,
+ przed mniejszym wężem odczuwamy mniejszy strach co pozwala nam się łatwiej i szybciej przyzwyczaić do jego posiadania i obcowania z nim,

- im mniejszy wąż tym łatwiej jest mu uciec z terrarium, a nam go trudniej znaleźć,
- małe węże potrzebują małego pokarmu, a nie zawsze mamy możliwość kupna/zdobycia takiego,
- młode węże często odmawiają przyjmowania pokarmu i stwarzają więcej problemów,
- dość długi czas oczekiwania aż wąż urośnie i będzie gotowy do rozmnażania

Dorosły:
+ szybciej możemy rozmnożyć nasze węże,
+ większy wąż lepiej prezentuje się w terrarium,
+ w razie ucieczki teoretycznie jest nam łatwiej znaleźć większego węża,

- wyższa cena niż w przypadku młodego węża,
- większa ilość (większe porcje) pokarmu,
- teoretycznie większe zagrożenie

Jeden czy kilka ?
Na to pytanie odpowiedź jest dość prosta. Wszystko zależy od tego czy chcemy mieć węża po prostu jako zwierze egzotyczne w domu czy planujemy w przyszłości je rozmnażać. Węże nie należą do zwierząt stadnych (są samotnikami) tak więc nie musimy się obawiać, że naszemu pupilowi będzie samemu źle. Jednakże jeśli decydujemy się na kupno kilku węży powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach :

* nie powinniśmy trzymać razem węży różnych gatunków,
* nie powinniśmy trzymać razem węży znacznie różniących się wielkością, gdyż większy wąż może przygnieść mniejszego lub nawet go zjeść,
* nie powinniśmy trzymać cały czas razem węży przeciwnej płci (samiec może zamęczyć samicę kopulacjami doprowadzając do jej śmierci)
* wszystkie węże z rodziny Lampropeltis powinniśmy trzymać pojedyńczo, gdyż są one znane z ze zjadania przedstawicieli zarówno swojego gatunku jak i innych,
* jeśli chcemy trzymać kilka węży razem (pomijając Lampropeltis) to powinniśmy zakupić najlepiej same samice lub same samce (pierwsza opcja lepsza),
* pamiętajmy, że terrarium dla kilku węży powinno być większe niż dla jednego,
* nie dopuszczalne jest karmienie w jednym terrarium kilku węży jednocześnie (węże mogą chwycić ofiarę jednocześnie i jeśli w porę nie zareagujemy jeden z nich może wciągnąć drugiego razem z ofiarą)

Gdzie i od kogo kupić węża?

Najlepszym rozwiązaniem jest kupno węży u sprawdzonych hodowców. Mają oni bardzo dużą wiedzę na temat gatunków które sprzedają i w każdej chwili mogą nam służyć radą lub pomocą kiedy tego potrzebujemy. Zwierzęta zakupione u nich są najczęściej zdrowe, samodzielnie jedzące i ogólnie nie sprawiające większych kłopotów. W większości przypadków hodowla węży to ich hobby (na pierwszym miejscu) a dopiero na drugim zysk (w przeciwieństwie do sklepów w których jest odwrotnie).

Natomiast kupno węży w sklepach wygląda trochę inaczej. Najczęściej osoby sprzedające węże nie mają zbytniej wiedzy na ich temat, zwierzęta są chore, zaniedbane, trzymane w nieodpowiednich warunkach a i cena jest sporo wyższa od tej u hodowcy.

Jednakże są sklepy które są nastawione głównie na terrarystykę a ich właściciele połączyli pasję z możliwością zarobienia pieniędzy. Tutaj kupno węża czy innego zwierzęcia terraryjnego jest pewniejsze – choć wiadomo nie zawsze bo są sklepy lepsze i gorsze tak samo jak hodowcy.

Wąż z hodowli czy z odłowu?
Najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie węży urodzonych w niewoli. Są one już przyzwyczajone do tego, że są trzymane z zamknięciu, są przyzwyczajone do przyjmowania pokarmu i przede wszystkim są pozbawione pasożytów (zewnętrznych i wewnętrznych) czego nie można powiedzieć o wężach odłowionych z ich naturalnego środowiska. To właśnie pasożyty i nie chęć przyjmowania pokarmu powodują, że większość węży które nie pochodzą z hodowli zdycha w krótszym lub dłuższym czasie. Pomimo tego, że są one tańsze od tych urodzonych w niewoli nie powinniśmy się tym kierować, gdyż taki wąż po kupnie wymaga specjalnej opieki weterynaryjnej której koszty przekraczają często koszty zakupu samego węża. Pamiętajmy też, że węże pochodzące z odłowu są bardziej wuczulone na odpowiednie warunki w terrarium.

Kwestie karmienia.
W chwili obecnej w handlu można spotkać zarówno węże jedzące gryzonie, ptaki czy ryby, jak i takie które odżywiają się gadami, płazami lub owadami. Decydując się na kupno węża powinniśmy najpierw sprawdzić czy będziemy w stanie kupować/zdobywać mu pokarm w miarę regularnie.

Większość dostępnych u nas węży odżywia się gryzoniami które stanowią podstawę ich diety. O ile z zakupem dorosłych myszy/szczurów/królików nie ma problemów to z oseskami często bywają. Pamiętajmy, że młode węże jedzą mniejsze ofiary niż dorosłe (np. oseski mysie czy szczurze) i że nie we wszystkich sklepach zoologicznych sprzedają tak małe gryzonie.

Inne gatunki spotykane u nas w handlu odżywiają się np. gadami/płazami lub owadami. Te węże są najczęściej bardzo ładnie ubarwione co skłania nas do ich zakupu. Powinniśmy jednak sobie uświadomić, że 95% tych węży pochodzi z odłowu i że pomijając kwestię posiadania przez nich pasożytów, będzie ciężko nam je wykarmić. Węże tych gatunków często nie chcą przyjmować wcale pokarmu i w konsekwencji zdychają. W przypadku węży jedzących gady/płazy jest troszkę łatwiej bo częściej się zdarza, że przyjmują one pokarm, jednakże kupno np. jaszczurek jest dużo droższym przedsięwzięciem niż kupno myszek czy szczurów (pamiętajmy, że WSZYSTKIE GADY I PŁAZY W POLSCE SĄ POD OCHRONĄ!)

Spotykane są również gatunki jedzące jaja ptasie. Są one również polecane raczej doświadczonym hodowcom. Kupując takiego węża musimy mieć pewność, że będziemy mieć przez cały rok dostęp do świeżych jaj (przepiórczych , papuzich czy gołębich).

Wąż jest drapieżnikiem.
Decydując się na kupno węża, musimy sobie uświadomić, że jest on drapieżnikiem i że trzeba go będzie karmić (najczęściej) gryzoniami. Jeśli nie jesteśmy na tyle silni psychicznie, aby uśmiercić gryzonia samemu ( W SPOSÓB HUMANITARNY), a w pobliskich sklepach nie sprzedają mrożonych gryzoni, powinniśmy, albo kupować je od hodowców lub z allegro. W innym przypadku musimy niestety zrezygnować z posiadania węży.

Podawanie żywego pokarmu jest sprawą dyskusyjną i tak naprawdę wyborem każdego z nas, ale z racji tego, że my nie praktykujemy tych rozwiązań nie będziemy nikogo do nich namawiać (wynika z tego więcej złego niż dobrego).


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Patrycja dnia Wto 10:11, 15 Lip 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Zwierzaki Strona Główna -> Przed kupnem Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gGreen v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin